Володимир Мазур (kievlyanin2015) wrote,
Володимир Мазур
kievlyanin2015

БУДІВЛЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ФІЛАРМОНІЇ УКРАЇНИ (Володимирський узвіз, 2)


Перед нами головний корпус філармонії – колишня будівля Київського купецького зібрання – клубу київських купців, утвореного 10 (22) квітня 1843 року. Спершу київські купці збиралися на Подолі, в Контрактовому будинку. Члени зборів не тільки обговорювали ділові питання, але і виписували періодику (в зборах була окрема кімната для читання, виносити з якої газети і журнали категорично заборонялося), влаштовували бали, концерти (так, в січні 1847 в Контрактовому будинку виступав Ференц Ліст).

До першого будинку Купецького зібрання відноситься і конфлікт між київським купецтвом та всесильним Дмитром Гавриловичем Бібиковим. У 1847-1848 роках в Києві лютувала холера. Генерал-губернатор наказав відкрити тимчасову лікарню в Контрактовому будинку. Поважні київські купці на чолі з міським головою Семеном Балабухою прийшли до Бібікова з проханням про скасування такого розпорядження: мовляв, там танці заплановані, і розміщення хворих буде вельми не до речі. Дмитро Гаврилович, не змінюючи тону, все так само посміхаючись, викликав поліцмейстера Голядкина, грозу всього міста, і наказав Контрактовий будинок очистити, а холерних розмістити ... по домівках прохачів. Купці низько вклонилися – суперечити грізному правителю ніхто не наважився. "Вы, господа, не киевские купцы, а киевские с…..и, а вы – не городской голова, а городская ж…. Прощайте!" – додав Бібіков. Ліжка хворих, зрозуміло, залишилися в Контрактовому будинку, а київська торгова еліта отримала вельми наочний урок людинолюбства.


У 1872-му збори переїхали в будинок купця 2-ї гільдії Покровського на Контрактовій площі, 8. Вже тоді члени клубу замислювалися про власну будівлю. Їх мрії втілилися в життя в 1882 році.

На будівництво зібрання виділило 41 тис. 863 руб., 40 тис. позичила Міська дума (для порівняння, 1 кг пшеничного борошна в 1882-м коштував 11 коп.). Але коштів все одно не вистачало. На "виручку" прийшов голова Ради старшин Купецького зібрання Михайло Парфентійович Дегетерев. Він позичив своїм колегам 30 тис. рублів під 30% річних.

Царська (сучасна Європейська) площа, 1883 рік. На другому плані щойно зведена будівля Купецьких зібрань

Купці гроші взяли, а потім прозвали Дегтерева скнарою. Правда, було за що. Михайло Парфентійович вибивав із зібрання борг усіма доступними засобами. Доходило до смішного: приходячи щодня в клуб, голова забирав собі щоденний виторг від гри в більярд в рахунок погашення боргу собі. Зрештою, споруду Купецького зібрання прозвали "лавкою Дегтерева".
Йшли роки, а Дегтерева так і вважали скнарою. І це не дивлячись на всі його добрі справи: богодельня на Покровській, 5, "вдовий будинок" на сто осіб на Покровській, 1/1, Свято-Михайлівська церква на території Олександрівської лікарні, участь в будівництві амбулаторії для чорноробів.

филармония(1).jpg
Михайло Парфентійович Дегетерев

І тільки після смерті Михайла Парфентійовича 21 грудня 1898 року (2 січня 1899 роки) з'ясувалося, на що збиралися гроші. У своєму заповіті Дегтерев виділив кошти на утримання "дома для вдів" і Подільської богадільні, залишив 50 тис. рублів на будівництво нового корпусу на 25 місць лікарні для чорноробів, призначив вісім стипендій для малозабезпечених учнів двох подільських гімназій і реального училища, пожертвував кілька тисяч рублів і цінні ікони Флоровському та Братському монастирям, Києво-Печерській Лаврі, Іллінській, Покровській, Трьохсвятительській та Георгіївській церквам, а також монастирям і церквам за межами Києва.

Але головним пунктом заповіту був устрій комплексу благодійних закладів. Для цього Дегтерев залишив місту близько мільйона рублів і два дохідних будинки на Хрещатику. Єлизавета Іванівна, вдова промисловця, простежила, щоб остання воля її чоловіка була повністю виконана. Після її смерті в 1902 році на утримання комплексу до двох дохідних будинків, пожертвуваних чоловіком, вона додала ще один.

Комплекс відкрився на Старій Житомирської дорозі, нині Дегтярівська вулиця. До речі, вулицю, за однією з версій, повинні були назвати Дегтерівською, але через безграмотність київських бюрократів вийшла Дегтярівська.


Головний корпус богадільні М.П. Дегтерева. Зараз тут розміщується Головне командування сухопутних сил України

Після смерті Михайла Парфентійовича Купецьке зібрання наче отримало друге життя. Купці потягнулися в клуб, і до 1914 року будівля стала замала. Павло Федотович Альошин склав новий проект, але Перша Світова не дала втілити його в життя.

Після встановлення радянської влади кам'яницю переробили під Пролетарський будинок мистецтв, пізніше – Будинок політичної освіти, потім – клуб "Більшовик". А в 1934-му тут влаштувався Палац піонерів. Після війни, в 1946-му, сюди переїхала філармонія – адже будівлі з кращого акустикою в зруйнованому Києві важко було знайти.

Палац піонерів, друга половина 1930-х рр.

Чотири рази споруда опинялася під загрозою знесення. Перший – в 1932-му, коли планували створити величезний парк культури і відпочинку від Дніпра до Софійського собору, другий – в 1944 році під час розгляду проектів відбудови Хрещатика, третій – в 1955-му, коли пропонувалося на місці філармонії побудувати бібліотеку, і четвертий – в 1970-ті, щоб будівля не заважало сприйняттю музею Леніна.

Але непоправного не сталося, і в 1982 році, до свого 100-річчя, будинок одержав статус пам'ятника архітектури. Статус не зберіг споруду від декількох серйозних аварій. Під час однієї з них затопило підвали, в результаті загинули архів і нотна бібліотека – одна з найбагатших в Україні.

Нарешті, в 1990-х філармонія була закрита на реставрацію і 29 листопада 1996 року постала перед глядачами в новому вигляді.

І ще один цікавий факт. Вулиця Хрещатик знаходиться між двома височинами: Печерською і Старокиївської. Кажуть, що раніше по Хрещатику гуляли страшні протяги. І Володимир Ніколаєв будівлею купецького зібрання перекрив доступ вітрам з боку Дніпра на головну київську магістраль.

Tags: Бибиков, Владимирский спуск, Дегтерев М.П., Дегтяревская улица, Николаев В.Н.
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments