Володимир Мазур (kievlyanin2015) wrote,
Володимир Мазур
kievlyanin2015

САДИБА КУПЦЯ МІЛЛЕРА (вул. Боричів Тік, 33/6 та 35а; кол. Боричів Тік, 35)

На початку XX сторіччя садибою за адресом вул. Боричів Тік, 35 володів купець Іван Іванович Міллер. В 1903 році на замовлення хазяїна на місці дерев'яного на цегляному фундаменті півтораповерхового будинку, що був тут з 1843 року, споруджена триповерхова з напівпідвалом кам'яниця.

БоричевТок35а(1).jpg
вул. Боричів Тік, 35а (сучасна нумерація)

В архітектурі будинку простежуються елементи ренесансного стилю. Симетрично-осьова композиція фасаду підкреслена в центральній частині, починаючи з другого поверху, ризалітом невеликого виносу на фігурних кронштейнах над головним під'їздом. Ризаліт має широке прямокутне вікно на другому поверсі та напівциркульне з архівольтом, що спирається на колони іонічного ордера – на третьому. Він ефектно завершений невеликою вежею з трикутним фронтоном, тимпан якого оздоблено рослинним орнаментом.

БоричевТок35а(2).jpg

БоричевТок35а(3).jpg

В архітектурному декорі фасаду використано лопатки на першому поверсі та пілястри (рустовані на другому і канелюровані на третьому поверхах), що відокремлюють центральну й бічні частини фасаду з широкими балконами на другому і третьому поверхах. Первісно огорожа балконів була дерев’яна, тепер металева. Прямокутні вікна прикрашені ліпними орнаментованими вставками, замковими каменями, підвіконними нішами тощо. Будинок завершено карнизом, над яким – чотири стовпчики парапету.


До 1982 року споруда мала № 35в. Поруч на червоній лінії вулиці стояли двоповерхові будинки №№ 35а (також входив у колишню садибу Міллера) та 33/6, останній – на куті з Андріївським узвозом. У квітні 1982-го № 33/6 розібрали, зараз на цьому місці арт-сквер імені Василя Сліпака.


вул. Боричів Тік, 33/6, 35а, 35в (стара нумерація). Березень 1982 року

вул. Боричів Тік, 35а (стара нумерація). Березень 1982 року

Після цього нумерація була змінена. Колишній будинок № 35а став кутовим, отримав № 33/6 та виріс на три поверхи.

вул. Боричів Тік, 33/6 (сучасна нумерація)А триповерхова відреставрована споруда, колишня № 35в, стала № 35а. 15 вересня 2010 року наказом Міністерства культури і туризму України № 706/0/16-10 будинок був визнаний пам’яткою архітектури та містобудування.

Джерела:
1. Звід пам'яток історії та культури України. Енциклопедичне видання у двадцяти восьми томах. Київ. Кн 1. Ч. 1. А–Л Відповідальний редактор П.Тронько.– К.: Головна редакція Зводу пам'яток історії та культури України при видавництві "Українська енциклопедія" ім. М.Р. Бажана – 1999 – 584 с.
2. Ностальгия. Киев. Прогулка по старому городу
3. Новий звіт пам'яток історії та культури
Tags: Боричев Ток улица
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments