Володимир Мазур (kievlyanin2015) wrote,
Володимир Мазур
kievlyanin2015

САДИБА ТРУБАЄВА (вул. Боричів Тік, 22а)

Садиба була виділена 2(14) червня 1812 року комісією, яка займалася розбудовою Подолу після Великої Пожежі 1811-го, купцю П. Трубаєву. У 1816-му на замовлення власника на ділянці за типовим проектом звели одноповерхову споруду з трьома вікнами зі сторони головного фасаду, на цегляному підвалі.


У 1851 році садибу з усіма спорудами викупив священик Успенської церкви Микита Дашкевич, який у 1860-му реконструював будинок: замінив двосхилий дах на вальмовий, прибудував ліворуч дерев'яний тамбур з входом, розширив центральне вікно.


У 1893 році його син, відомий київський лікар Федір Микитович Дашкевич, збудував на території садиби за проектом архітектора Георга Шлейфера одноповерховий особняк, який, на жаль, був знесений у 1965-му. У
1912-му садиба перейшла у володіння потомственого почесного громадянина міста Михайла Васильовича Фоломіна, після 1917-го – М. Храновського. У 1928 році садибу поділили на дві частини. Будинок № 22а з двома сараями продано у приватну власність працівниці галантерейного магазину 3. Самсоновій.


Боричів Тік, 22 (ліворуч) та 22а (праворуч)

На сьогодні споруда – одна з небагатьох будівель 1-ої половини XIX ст., що зберіглася до нашого часу. На фасаді будинку висить дошка "Пам'ятка архітектури" з охоронним номером 272, хоча в жодному реєстрі інформації про це не має.

Боричів Тік, 22а. 1980-і рр.

У 1990-роках тут містився релігійний центр "Нове життя". Під час Помаранчевої революції в будинку № 22а працював офіс Віктора Ющенко, у 2010-х – посольство Федеративної Республіки Бразилії.

Раніш під пам'ятною дошкою висила емблема посольства БразиліїДжерела:
1. Звід пам'яток історії та культури України. Енциклопедичне видання у двадцяти восьми томах. Київ. Кн 1. Ч. 1. А–Л Відповідальний редактор П.Тронько.– К.: Головна редакція Зводу пам'яток історії та культури України при видавництві "Українська енциклопедія" ім. М.Р. Бажана – 1999 – 584 с.
2. Адресная и справочная книга "Весь Киев". 1899 год. Издание М.Л. Радоминского и А.А. Рогозинского.
3. Справочник "Весь Киев". 1900 год. Издание М.Л. Радоминского.
4. Адресная и справочная книга "Весь Киев" на 1915 год С.М. Богуславского – К.: Типография 1-й Киевской Артели Печатного Дела.
5. Інтернет-ресурс "Новий звіт пам'яток історії та культури"
6. Киевская милиция пыталась обыскать офис Ющенко
7. Інтернет–ресурс "Ностальгия. Киев. Прогулка по старому городу"
8. Василь Галайба "Київ, якого немає. Фотоспомин"
Tags: Боричев Ток улица, Дашкевич Ф.Н., Шлейфер Г.П.
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments